TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Katedra Mechaniki Budowli i Inżynierii Miejskiej K11W02D06

Publikacje książkowe

2022

Andrzej Kolonko, Florian Piechurski, Paweł Popielski, Bogdan Przybyła, Adam Wysokowski, Dariusz Zwierzchowski

Wytyczne - badania odbiorowe wykładzin CIPP instalowanych w rurociągach sieci i instalacji zewnętrznych. Kraków: Wydawnictwo Inżynieria, 2022. 38 s. ISBN: 978-83-964511-0-1.

Pierwsze polskie wytyczne do badań odbiorowych wykładzin CIPP służących do renowacji technicznej rurociągów różnego przeznaczenia. Zostały one przygotowane przez Polskie Stowarzyszenia Technologii Bezwykopowych (PSTB) i zgodnie z założeniami, zawarta w wytycznych procedura postępowania miała uwzględniać specyfikę krajowych uwarunkowań, pozostając w zgodzie z aktualną wiedzą techniczną.  Stanowią zbiór zasad prowadzenia prac mających na celu stwierdzenie, czy wykonana wykładzina odpowiada założeniom przyjętym przez projektanta i spełnia wymagania zawarte w specyfikacji technicznej.

wytyczne_1_1.jpg

2022

Ryszard Hołubowski

15 wykładów z mechaniki budowli. Wrocław, 2022. 159 s.

Nowatorski podręcznik do mechaniki budowli napisany w formie cyklu wykładów dedykowanych dla studentów wydziałów budownictwa i projektantów konstrukcji. Poza kwestiami  dotyczącymi analizy statycznej ustrojów cięgnowych i przestrzennych układów prętowych, w książce wiele uwagi poświęcono zagadnieniom stateczności, wyjaśniając na gruncie mechaniki wybrane aspekty zapisów normowych. Liczne odniesienia do Eurokodów, zwrócenie uwagi na kwestie problematyczne w połączeniu z nowoczesną formą przekazania wiedzy sprawiają, że nauka mechaniki staje się prostsza i efektywniejsza!

book_cover.jpg

2021

Cezary Madryas, Leszek Wysdocki, Jacek Grosel

Odnowa konstrukcji ceglanych kolektorów kanalizacyjnych. Wrocław: Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, 2021. 146 s.

Książka przedstawia współczesne badania i analizy obliczeniowe  parametrów statyczno-wytrzymałościowych ceglanych kolektorów kanalizacyjnych; a także współczesne technologie odnowy, jakie powinny być stosowane w przypadku takich kolektorów. Materiał zawarty w publikacji bazuje na wieloletnich doświadczeniach autorów związanych z problematyką trwałości ceglanych kolektorów kanalizacyjnych. Jest to tematyka skomplikowana ze względu na wiek tych konstrukcji a jednocześnie niezmiernie istotna, gdyż ceglane kolektory kanalizacyjne stanowią większość w centrach historycznych miast.

2021_cm.jpg

2014

Zbigniew Wójcicki, Jacek Grosel, Wojciech Sawicki

Eksperymentalne badania dynamiczne budowli. Wrocław: Dolnośląskie Wydawnictwo Edukacyjne, 2014. 293 s.

Jest to kompendium dotyczące aparatury  i technik pomiarowych stosowanych w badaniach drgań obiektów budowlanych. Powyższe informacje zilustrowano przykładami badań dynamicznych przeprowadzonych na obiektach rzeczywistych i na modelach laboratoryjnych.

2014_jg.jpg

Andrzej Kuliczkowski, Cezary Madryas

Tunele wieloprzewodowe dawniej i współcześnie, Wydawnictwo Politechniki Świętokrzyskiej, Kielce 2014, s.351

Już w 1989 r. autorzy przedstawili problematykę niniejszej grupy obiektów inżynieryjnych w książce Tunele wieloprzewodowe, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Politechniki Świętokrzyskiej. Inspiracją do jej napisania była kilkuletnia współpraca autorów przy opracowywaniu koncepcji i projektu pierwszego w Polsce tunelu wieloprzewodowego zbudowanego we Wrocławiu.

W 2013 r., autorzy zdecydowali się wydać razem kolejną książkę – Tunele wieloprzewodowe dawniej i współcześnie, składającą się z dwóch części. Pierwszą stanowi niezmieniona i nadal aktualna pozycja Tunele wieloprzewodowe. Natomiast część druga zawiera przegląd najnowszych technologii i rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych stosowanych w budowie tuneli wieloprzewodowych i innych liniowych obiektów wielofunkcyjnych. Druga część zawiera także przykład obliczeniowy konstrukcji tunelu wieloprzewodowego o przekroju kołowym, wykonanego z rur GRP i realizowanego w technologii bezwykopowej (współautorem obliczeń jest inż. Paweł Boryń).

tunele_wieloprzewodowe_dawniej_i_wspolczesnie.jpg

2013

Ryszard Kutyłowski

Diagnostyka stanu technicznego konstrukcji chłodni kominowych. Wrocław: Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, 2013. 135 s

W książce usystematyzowano metodykę oceniania stanu technicznego chłodni kominowych oraz opisano sposób przedstawiania wyników prac dokumentowanych w formie raportu. W oparciu o kierunkową teorię powłok, używając rachunku wariacyjnego rozwiązano problem brzegowy dotyczący powłoki chłodni z wymienionym materiałem lub/i nałożonym wzmocnieniem jako ciała z więzami. Przedstawiono również analizę rozkładu i wielkości naprężeń stycznych między warstwami materiałów rodzimego i dodatkowego występujących po naprawie albo po wzmocnieniu powłoki chłodni kominowej, gdy jako dodatkowego użyto materiału o innych parametrach niż materiał rodzimy.

2013_rk_diagnostyka.jpg

2011

Zbigniew Wójcicki, Jacek Grosel

Structural dynamics. Wrocław. Łódź: Wrocław University of Technology: PRINTPAP, 2011. 141 s.

Książka ta jest podręcznikiem obejmującym podstawy dynamiki budowli. Główne tematy poruszone w tym wydawnictwie to: formułowanie równań ruchu, dynamika układu o jednym i wielu stopniach swobody. Podręcznik napisany w języku angielskim może być wykorzystywany przez studentów obcokrajowców bądź dla poszerzenia słownictwa fachowego.

2011_jg.jpg

Andrzej Kolonko, Wiesław Kujawski, Bogdan Przybyła, Andrzej Roszkowski, Sławomir Rybarski

Podstawy bezwykopowej rehabilitacji technicznej przewodów wodociągowych i kanalizacyjnych, Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie", Bydgoszcz 2011, s.288

Opracowanie zawiera opis wszystkich etapów inwestycji, począwszy od planowania, przez projektowanie i realizację inwestycji, a kończąc na odbiorach technicznych. Szerzej zostały omówione wybrane metody rehabilitacji i diagnostyki rurociągów, zobrazowane zdjęciami i rysunkami. Standard dedykowany jest służbom technicznym oraz osobom, które decydują o podjęciu inwestycji w przedsiębiorstwach komunalnych.

tawy_bezwykopowej_rehabilitacji_tehniczn__ej_przewodow_wodociagowych_i_kanalizacyjnych.jpg

2010

Cezary Madryas, Bogdan Przybyła, Leszek Wysocki

Badanie i ocena stanu technicznego przewodów kanalizacyjnych, Wydawnictwo: Dolnośląskie Wydawnictwo Edukacyjne, Wrocław 2010, s.297

Książka stanowi podstawowe i kompletne opracowanie dotyczące badań i oceny stanu technicznego przewodów infrastruktury sieciowej, z ukierunkowaniem na sieci kanalizacyjne i wodociągowe. Przedstawia podejście teoretyczne i praktyczne w planowaniu badań bieżących, odbiorowych i na poziomie eksperckim dla zaplanowania rehabilitacji technicznej rurociągów. Opisano zasady interpretacji wyników badań, rozwiązania sprzętowe, sposób prowadzenie badań w odniesieniu do aktualnych norm i standardów technicznych. Zagadnienia te oraz inna problematyka techniczna są przedstawione w powiązaniu z szerszymi rozważaniami dotyczącymi teorii niezawodności i odnowy podziemnej infrastruktury sieciowej.

badanie_i_ocena_stanu_technicznego_przewodow_kanalizacyjnych.jpg

2006

Andrzej Kolonko, Cezary Madryas

Renowacja przewodów wodociągowych metodą cementowania, Wydawnictwo Akademii Techniczno – Humanistycznej w Bielsku-Białej , Bielsko-Biała 2006, s.57

W monografii przedstawiono szczegółowo technologię cementacji przewodów wodociągowych. Opisano sprzęt wykorzystywany w aplikacji zaprawy, warunki stosowania rozwiązania, przebieg procesu cementacji. Wskazano na krajowe i zagraniczne doświadczenia praktyczne z wykorzystania tej technologii przy rehabilitacji technicznej rurociągów.

 

Cezary Madryas, Andrzej Kolonko, Arkadiusz Szot, Leszek Wysocki

Mikrotunelowanie, Dolnośląskie Wydawnictwo Edukacyjne, Wrocław 2006, s. 288

W opracowaniu przedstawiono charakterystyki maszyn oraz urządzeń nimi sterujących, płuczek, rozwiązań materiałowych oraz zasad obliczania konstrukcji rurociągów i komór technologicznych, organizacji placu budowy, problemów legislacyjnych i zagrożeń implikowanych bezwykopowymi technologiami wykonywania budowy podziemnych w obszarach zainwestowanych, a także kosztów takich realizacji. Przedstawiono także opisy ciekawszych projektów zrealizowanych w technologii mikrotunelowania w Polsce oraz perspektywy rozwoju technologii bezwykopowych na przykładach nietypowych przedsięwzięć wykonanych poza granicami naszego kraju.

mikrotuneowanie.jpg

2002

Cezary Madryas, Andrzej Kolonko, Leszek Wysocki

Konstrukcje przewodów kanalizacyjnych, Politechnika Wrocławska, Wrocław 2002, s.377

W publikacji przedstawiono tradycyjne i najnowsze rozwiązania materiałowe przewodów, zasady obliczeń statyczno-wytrzymałościowych ich konstrukcji oraz wybrane, wykopowe i bezwykopowe techniki wykonawstwa. Rozważania problemów statyczno-wytrzymałościowych wzbogacono o przykłady obliczeniowe. Wiele miejsca poświęcono także zagadnieniom ochrony przewodów przed korozją chemiczną i biologiczną. Przedstawiono ponadto wybrane techniki aprobacyjnych i eksploatacyjnych badań przewodów. Dodatkowo zaprezentowano rozwiązania dla studni rewizyjnych jako budowli integralnie związanych z przewodami kanalizacyjnymi. Wszystkie analizy i rozważania przeprowadzono w nawiązaniu do obowiązujących norm krajowych, a w przypadku ich braku- do uregulowań obowiązujących w Unii Europejskiej.

konstrukcje_przewodow_kanalizacyjnych.jpg

Politechnika Wrocławska © 2024